Yuvaya Destek

Yuvaya Destek

   Geçmişten günümüze bütün nakit dönüşümlerinin gerçekleştirildiği bankalar yeri ve zamanı geldiğinde ihtiyaç sahiplerine geri ödeme gücüne göre krediler verebilmektedir. Verilen bu krediler çeşitli alanlarda kullanılmakta fakat geri dönüşünde bankaların uyguladığın faiz ve komisyonlar da buna paralel olarak değişik oranlarda olabilmektedir.

 Konut kredisi almak için öncelikle ödeme durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Alınan kredi karşılama oranı bakımından gelir düzeyine uygun mu, geri ödeme sırasında ara ödeme miktarı ayrı bir yük olacak mı bütün bular geniş bir araştırma yapılarak gerçekleştirilmesi gereken faaliyetlerdir.

Konut kredisi faiz ve komisyon bakımından bankaların tercihleri doğrultusunda değişik şekillerde ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunulmaktadır. Kredi alırken toplam ödenecek miktar içindeki faiz, komisyon giderleri, gerektiğinde kendimiz veya banka tarafından kullanılan ekspertiz ücretleri hesaplanarak kredi kullanma yoluna gidilmelidir. Bankaların en başta şart koştukları geri ödemede sıkıntı çıktığında verilen kredi miktarının alınan konut değeriyle eşdeğer olduğudur. Yani 100 bin TL değerinde bir ev için hiçbir banka 150 bin TL kredi kullandırtmamakta ekspertiz değeri her zaman ilk planda tutulmaktadır,

Son yıllarda önem arz etmekte olan deprem konusu da ön plana çıkarak konut alırken deprem sigortası şartı konulmaktadır. Deprem sigortasının yanında konutun yaşı ve konumu da dikkat edilen konular arasındadır. Bu gün konut almak isteyen bir kişi eğer kredi kullanacaksa bütün bu giderleri hesaplayıp karşılığında gelirini göz önüne bulundurarak kredi başvuruşunda bulunması gerekmektedir.